Jak zmniejszyć ślad węglowy i jednocześnie osiągać lepsze wyniki finansowe?

Firmy – niezależnie od tego, czy są duże, czy małe – mogą w rzeczywisty sposób wpływać na to, jak ich działanie odbija się na środowisku naturalnym. I chociaż ograniczenie śladu węglowego kojarzy się przede wszystkim z restrykcjami i wprowadzaniem drogich ulepszeń technologicznych, to tak naprawdę cały proces może być korzystny dla wyników finansowych firmy. Dlaczego?

Ślad węglowy a zużycie surowców

Za największą ilość zanieczyszczeń odpowiada niewłaściwie rozdysponowanie zasobów. Wytwarzanie śmieci, które następnie trzeba przetransportować i zutylizować, wiąże się z ogromnymi kosztami, których można uniknąć. Wybór odpowiednich surowców, wykorzystywanie ich do maksymalnego potencjału i ich ponowne zastosowanie, jest w stanie wygenerować ogromne oszczędności.

Ślad węglowy może być nie tylko monitorowany, ale również znacznie zmniejszony. O tym, jak to zrobić, można dowiedzieć się na kursie dostępnym na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie-kategoria/odpowiedzialnosc-spoleczna/.

Ograniczenie podróży służbowych do minimum

Nie jest tajemnicą, że transport jest obecnie jednym największych wyzwań w kwestii dbania o środowisko. Najbardziej obciążające są podróże samolotowe, jednak i te samochodowe mają istotny wpływ na zmiany klimatyczne. Ślad węglowy, jaki jest generowany przez jednego pasażera samolotu, porównywany jest do tego, jaki wytwarzany jest podczas kilkudziesięciu przejazdów pociągiem.

W dobie cyfryzacji ciągłe podróże służbowe nie jest koniecznością, a zrezygnowanie z ich to znaczna oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również i czasu. Obecnie nie ma najmniejszych ograniczeń, by skontaktować się z kontrahentem znajdującym na drugim końcu świata. Warto więc przemodelować system komunikacji w firmie i postawić na rozwiązania online.

Energooszczędne urządzenia i oświetlenie

Zmiana oświetlenia w całym budynku na bardziej energooszczędne opcje, takie jak LED, może mieć duże znaczenie zarówno dla środowiska, jak i dla kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej. Ten prosty zabieg nie wymaga sporych inwestycji, a jest w stanie zmniejszyć rachunki nawet o połowę.

Poprzedni artykułDziennikarstwo – studia i co dalej?
Następny artykułJak rozsądnie zarządzać finansami w firmie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj