Dziennikarstwo – studia i co dalej?

Dziennikarstwo to studia regularnie wybierane przez maturzystów i cieszące się ogromną, niesłabnącą popularnością. W ich przypadku nie trzeba znać się na przedmiotach ścisłych, które nierzadko dyskwalifikują na starcie innych kierunków. Dobry kandydat na studenta dziennikarstwa powinien za to posługiwać się nienaganną polszczyzną i być kreatywny. Powinniśmy również pamiętać o tym, że dobry dziennikarz musi trzymać rękę na pulsie przez całą dobę, a zatem na bieżąco obserwować obszary, w których się specjalizuje. Kto zatem odnajdzie się na dziennikarstwie?

Dziennikarstwo – studia dla humanistów

Dziennikarstwo studia idealne dla osób, które lubią pozyskiwać i systematyzować informacje. Najlepiej, jeśli zajmujemy się dziedziną, która rzeczywiście nas interesuje – wówczas jest po prostu o wiele łatwiej. Ponadto należy pamiętać, że dobry dziennikarz – niezależnie od tego, czy pracuje on w radiu, telewizji, czy prasie – musi stosować nienaganną polszczyznę.

U dziennikarza niekwestionowanym atutem są cechy takie jak kreatywność czy szybka reakcja, a także dociekliwość i chęć nieustannego dokształcania się.

Praktyka czyni mistrza

Zawód dziennikarza jest jednym z tych, w którym niezwykle ważna jest praktyka. Im większe doświadczenie zdobędziemy przed studiami i w trakcie ich trwania, tym łatwiej będzie nam później wdrożyć się i znaleźć pracę. Nie musimy koniecznie od razu podejmować się dużych, poważnych projektów – pogląd i niezbędną praktykę dadzą nam chociażby redagowane artykuły do gazetki szkolnej, czy tematyczny blog.

Duże doświadczenie nabywamy również podczas praktyk, które są obowiązkowe na niektórych uczelniach. To idealna okazja do podniesienia swoich kwalifikacji i nawiązania pierwszych zawodowych kontaktów – wielu studentom właśnie w trakcie praktyk udaje się przeistoczyć swoje nazwisko w markę i zaistnieć na rynku pracy.

Dziennikarstwo – studia, studia i po studiach

Wbrew powszechnej, błędnej opinii, dziennikarstwo to studia, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Tymczasem podczas procesu kształcenia dziennikarskiego student musi zaznajomić się z wieloma zagadnieniami, niekoniecznie związanymi bezpośrednio z rzemiosłem reporterskim. Podczas nauki na tym kierunku poznamy podstawy prawa, historii i psychologii, będziemy uczestniczyć w zajęciach praktycznych, które oswoją nas z kamerą czy mikrofonem oraz podszlifujemy nasz warsztat pisarski. Dobrze, jeśli nasza praca będzie obejmowała tematykę, która naprawdę nas interesuje. Na dziennikarstwie potrzeba dużo samozaparcia, ale jeżeli nas to pasjonuje, to bez wątpienia damy sobie radę.

Co robić po dziennikarstwie? Opcji jest wiele, dlatego niezależnie od naszych upodobań, na pewno znajdziemy coś satysfakcjonującego. Podstawowe kierunki do obrania to oczywiście praca w gazecie, telewizji czy radiu. Dziś jednak coraz częściej absolwenci dziennikarstwa próbują swoich sił na przykład w agencjach reklamowych. Praca redaktora może być również uskuteczniana na portalach internetowych. Dziennikarze mogą podjąć również pracę w roli komentatora sportowego – tu jednak warto posiadać specjalistyczną wiedzę z zakresu sportu. Inne zawody to również copywriter, członek sztabów wyborczych, PR-owiec, czy – w przypadku dużego doświadczenia – doradca do spraw mediów.

Poprzedni artykułFirmowe imprezy integracyjne – dlaczego warto je organizować?
Następny artykułJak zmniejszyć ślad węglowy i jednocześnie osiągać lepsze wyniki finansowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj