Znane wytwórnie monet bulionowych

Wraz ze wzrostem produkcji monet o przeznaczeniu inwestycyjnym, wzrosło również znaczenie mennic. Przez lata wiele z nich zyskało zresztą całkiem niemałą rozpoznawalność. Warto pomówić przynajmniej o kilku z nich.

Jednym z najbardziej znanych tego typu przedsiębiorstw z całą pewnością jest Rand Rafinery. Zlokalizowano je w Germiston, w Republice Południowej Afryki. Trzeba w tym miejscu dodać, że jest to w pewien sposób konglomerat. Oprócz produkcji, zajmuje się także rafinacją kruszców. Do głównych zadań tego miejsca, należy między innymi wytwarzanie monet i sztabek, a także między innymi pamiątkowych medali. Do jednego z najważniejszych wyrobów firmy, z całą pewnością należy seria Krugerrand. Monetę bulionowa wprowadzono na rynek w 1967, czyli czterdzieści siedem lat po założeniu Rand Rafinery. Afrykański numizmat był zresztą tym, który w pewnym sensie przecierał szlaki pokazując, że lokaty w te formy kruszcu, mogą być naprawdę świetnym pomysłem. Co ciekawe, przez kilkanaście lat, seria posiadała pozycję monopolisty. Dopiero później inne kraje dostrzegły potencjał w dostarczaniu klientom na całym świecie własnych numizmatów o specyfice lokacyjnej.

Serią, którą można nazywać kontynuatorem trendu, jest wyrób Royal Canadian Mint. Mowa tu o Klonowym Liściu. Więcej o nim za chwilę, na początek jeszcze parę zdań o samej mennicy. Jej działalność została zainaugurowana wraz z drugim dniem nowego, 1908 roku. Mennica jest jedną z najważniejszych w kraju ze stolicą w Ottawie. Trudno się zresztą temu dziwić, jeśli to właśnie tam wytwarzane są wszystkie monety, jakimi obraca się w Kanadzie. Jak widać na przykładzie Klonowego Liścia, przedsiębiorstwo radzi sobie świetnie także jako dytrybutor i wykonawca doskonałej serii monet bulionowych. Nie ma w tym zresztą ani grama przesady. Niemal wraz z rynkowym debiutem, który przypadł na 1979 rok, seria na trwałe zagościła na rynku. Niemały wpływ ma na to najszerszy wachlarz dostępnych w sprzedaży wariantów. Najczęściej bowiem przyjęło się produkowanie monet bulionowych z użyciem złota, srebra, czy też platyny. Tutaj całość rozszerzono także o pallad. Tak duży wachlarz znacznie poszerza już i tak niemałe w przypadku wielu serii pole manewru. Popularność, numizmaty zawdzięczają także bardzo dobremu poziomowi wykonania. Wszystkie detale, jeśli chodzi o grawer są bardzo dobrze widoczne. Do może być szczególnie znaczące, gdy ktoś zechce sprzedać monetę na rynku kolekcjonerskim.

W przypadku Starego Kontynentu, mennicą, która dostarczyła pierwszą serię, była Royal Mint. Brytyjska firma ma zdecydowanie najdłuższą historię ze wszystkich, które tu omawiamy. Jej początków, należy szukać jeszcze w czasach średniowiecza. Zapewne każdy zna szterlingi. Wytwarzano je właśnie tam. Seria monet lokacyjnych Britania miała swą premierę w 1987 roku. Jej wiodącym motywem, jest wyobrażenie kraju, które pochodzi jeszcze z czasów Imperium Rzymskiego. Jest nią wojowniczka, która nosi właśnie tytułowe imię. Na odwrocie, jak w przypadku innych brytyjskich monet, widnieje portret władcy, który aktualnie zasiada na tronie w Zjednoczonym Królestwie.

Jeśli interesuje Cie oferta na złote monety bulionowe i szerzej oferta na złoto inwestycyjne, a w tym sztabki od 1 grama, warto poznać firmę Tavex, która od ponad 30 lat zajmuje się sprzedażą metali szlachetnych, w tym metali inwestycyjnych. 

Poprzedni artykułNiezwykły pokaz numizmatycznego kunsztu – austriacki Filharmonik
Następny artykułOpiekunki osób starszych w Niemczech. Czy do pracy w opiece potrzebna jest znajomość niemieckiego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj