Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

Każdy przedsiębiorca powinien skupić się na tym, co potrafi robić najlepiej i co generuje najwięcej zysku. W związku z tym warto, aby przedsiębiorca zlecił sprawy księgowe wykwalifikowanej osobie bądź firmie, a sam zajął się rozwojem swojego interesu. Z pewnością właściciel wyjdzie na tym doskonale.

Poszukiwanie idealnego księgowego

Kiedy za dużo spraw zaprząta głowę przedsiębiorcy, trudno skupić się na rozwoju firmy i planowaniu długofalowych strategii. Firma to nie tylko towary lub usługi, ale też marketing, zasoby ludzkie, sprzedaż i właśnie sprawy finansowe, nad którymi trzeba czuwać. Niestety, o dobrego księgowego wcale nie jest tak łatwo, chociaż na rynku działa wiele biur rachunkowych, a w ogłoszeniu można napisać wszystko i każde biuro wydaje się bardzo profesjonalne. Jak zatem znaleźć najlepszego księgowego, który rzetelnie podejdzie do swojej pracy, a dodatkowo doradzi najlepsze rozwiązania z pogranicza kreatywnej księgowości, które jednak będą całkowicie zgodne z prawem? Trzeba wiedzieć jak szukać.

Cechy dobrego biura rachunkowego

Dobrym rozwiązaniem wydaje się znalezienie księgowego z polecenia. Być może ktoś z rodziny lub przyjaciół sam prowadzi firmę i korzysta z usług takiego biura? To najlepsza rekomendacja. Osoby, które na co dzień współpracują z biurem rachunkowym, mogą powiedzieć najwięcej o jakości współpracy, o stylu pracy, o rzetelności pracowników, o braniu odpowiedzialności za błędy, które przecież są rzeczą ludzką i czasem się zdarzają. Biuro, które potrafi przyznać się do błędu i szybko przedstawia i wdraża w życie plan naprawczy, to naprawdę solidne biuro i warto rozważyć korzystanie z jego usług. Księgowi słyną jednak ze swojej dokładności i dbałości o szczegóły, to wyróżnia przedstawicieli tego zawodu.

Szczegóły współpracy w umowie

Powierzenie finansów swojej firmy w ręce biura rachunkowego to bardzo poważna decyzja. Warto zrobić wszystko, aby tej decyzji nie żałować. Na pewno podstawą jest rozmowa z właścicielem firmy lub osobą odpowiedzialną za kontakty z klientami. W czasie tej rozmowy trzeba omówić szczegóły współpracy, które zostaną również zapisane w umowie. Im więcej szczegółów tym lepiej. Dziś odległość nie jest przeszkodą, wiele biur współpracuje z klientami online. Nie ma już tych barier, które istniały jeszcze kilkanaście lat temu. Biuro rachunkowe może obsługiwać klientów z całego świata. Umożliwia to Internet.

Aktualizowanie wiedzy

Przedsiębiorca, który chce powierzyć finanse swojej firmy w ręce biura rachunkowego, ma prawo mieć pytania i wątpliwości. Rolą księgowego jest rozwianie tych wątpliwości i wzbudzenie zaufania. Przedsiębiorca ma prawo pytać o wykształcenie osób pracujących w biurze rachunkowych, a przede wszystkim o sposoby aktualizowania wiedzy, bo przecież prawo związane z księgowością ciągle się zmienia. Ważne, aby księgowi cyklicznie uczestniczyli w szkoleniach, na których poznają nowe prawo i jego interpretację. Ważne, aby pracownicy biura byli dyskretni i potrafili utrzymać w tajemnicy informacje, z którymi na co dzień mają kontakt.

Często początkujący przedsiębiorcy popełniają błąd, chcąc zaoszczędzić miesięcznie kilkaset złotych. Decydują się na samodzielnie prowadzenie księgowości swojej firmy. Ta decyzja w większości przypadków okazuje się fatalna w skutkach. Ktoś, kto nie ma wiedzy i doświadczenia z księgowością, nie będzie umiał orientować się we wszystkich zawiłościach prawa. Naprawianie błędów zajmuje mnóstwo czasu i zaangażowania, a także pochłania wiele środków finansowych. Lepiej od razu zaufać księgowemu i skierować swojego kroki do dobrego biura rachunkowego.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą BT&A sp. z o.o. sp.k.

Poprzedni artykułJak rozsądnie zarządzać finansami w firmie?
Następny artykułOzon w służbie zdrowiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj