Zakładasz firmę? To powinieneś wiedzieć o podatku VAT!

Zakładając firmę, należy pomyśleć o wielu aspektach jej funkcjonowania. Przede wszystkim trzeba zająć się formalnościami oraz o podatkiem VAT, czyli podatkiem od działalności gospodarczej. Dlatego warto wiedzieć, do kogo zwrócić się o pomoc, skąd brać informacje i o czym pamiętać przy zakładaniu własnej firmy.

Jak założyć firmę – podatek PIT

Dziś do założenia firmy wystarczy tylko szybki wniosek przez internet. W podobny sposób występuje się także o REGON lub NIP. Kolejna istotna kwestia to sposób opodatkowania, według którego funkcjonować będzie firma. Podstawą jest oczywiście PIT, co do którego możesz skorzystać z doradztwa podatkowego renomowanej firmy. Wówczas otrzymasz informacje, że możesz wybrać dwie opcje.

Albo będziesz rozliczał się według zasad ogólnych, czyli opodatkowania w skali roku 18% lub 32%. Wymagane jest tu proste i czytelne zestawienie przychodów i kosztów w rozbiciu na kategorie ogólne. Możesz wybrać jednak podatek liniowy, gdy Twoje dochody mają przekroczyć 85 tysięcy złotych rocznie. Wówczas możesz skorzystać z 19% stawki, która będzie stała, bez możliwości zmian w zależności od dochodu.

Co z podatkiem VAT?

Pytanie o VAT jest bardzo częste wśród osób, które zakładają firmę. Czasami nie ma się wyboru i koniecznie należy zarejestrować się do VAT, jednak nie zawsze. W niektórych sytuacjach można samodzielnie zdecydować, czy chce się zostać płatnikiem, czy raczej poczeka się na przekroczenie rocznego limitu, który wynosi 150 tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że do VAT-u łatwo się zarejestrować, ale trudniej wypisać. Musi bowiem minąć cały rok.

Warto poszukać sprawdzonych informacji i kierować się doradztwem osób znających temat. Jeśli nie mamy pojęcia o sposobie funkcjonowania mechanizmów podatkowych przy zakładaniu firmy, możemy skorzystać z pomocy doradców, np. z firmy Crowe.com/pl. Dzięki temu nasz biznes będzie pod kontrolą i niewłaściwie dobrane rozwiązania nie zakłócą jego działania już na samym początku. To sprawi, że nowy przedsiębiorca będzie mógł korzystać z wielu możliwości, jakie daje prowadzenie działalności, ale nie będzie ograniczał się swoją sytuacją w kontekście korzystania bądź nie z VAT-u.

Poprzedni artykułJak przyspieszyć pracę sklepu internetowego w 5 krokach?
Następny artykułJak dbać o opony w samochodzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj