Wprowadzenie kas fiskalnych online w 2020 roku

Jedną ze zmian, jakie czekają na przedsiębiorców, jest wprowadzenie kas fiskalnych online. Do części wymian dojdzie jeszcze w 2020 roku. Przedsiębiorcy już teraz mogą zapoznać się z harmonogramem wdrażania kas fiskalnych online w firmach. Należy zaznaczyć, że bezwzględny obowiązek ich posiadania dotyczy wszystkich od stycznia 2023 roku. Z czego on wynika i o co w nim chodzi?

Wprowadzenie kas fiskalnych online

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej online został wprowadzony przez ustawę z dnia 15 marca 2019 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz przez nowelizację ustawy Prawo o miarach. Przejście na nowe kasy zostało rozłożone w czasie, a ustawodawca ustalił harmonogram zmian kas przedsiębiorców wg rodzajów prowadzonej działalności. Wymiana kas rejestrujących wystartowała 1 stycznia 2020 roku.

Czym są kasy fiskalne online?

Kasy fiskalne online są urządzeniami, które mają wbudowaną opcję przesyłania danych o wszystkich transakcjach do Urzędu Skarbowego. Dzięki temu system Urzędu Skarbowego będzie mógł odmierzać i gromadzić dane z kas w celach analitycznych i kontrolnych. Na podstawie zgromadzonych danych urzędnik będzie mógł ustalić kwotę transakcji, stawkę podatku itp.

Kto ma wymienić kasę fiskalną w styczniu 2020?

Do wymiany kasy fiskalnej na tę online od 1 stycznia 2020 roku zobowiązani będą:

  • Przedsiębiorcy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
  • Przedsiębiorcy świadczący sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Kolejna tura zmian nastąpi od 1 lipca 2020 roku (gastronomia i hotelarstwo), a trzecia w styczniu 2021 rok (branża budowlana, medyczna, fryzjerska, kosmetyczna). Od 2023 roku wszystkie grupy przedsiębiorców, które mają obowiązek rejestrować sprzedaż kasą fiskalną, będą musiały posiadać urządzenia online. Wymianie ma pomóc wycofanie ze sprzedaży kas z zapisem papierowym.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że obligatoryjna jest nie tylko wymiana kas fiskalnych, ale i ich podłączenie do Centralnego Repozytorium Kas. Po podłączeniu kasy online będą łączyć się automatycznie z CRK, przesyłając dane z paragonów oraz dane o zapisanych w pamięci kas zdarzeniach.

Kasy fiskalne online – dlaczego są potrzebne?

Wprowadzenie obowiązku wymiany kas fiskalnych na te online ma uszczelnić system podatkowy państwa, pomóc wykrywa i ograniczać oszustwa podatkowe. Kasy online mają też pomóc w realizacji innych zmian podatkowych wprowadzonych przez ustawodawcę. Pomogą one m.in. rozwiązać wątpliwości, kiedy musi być NIP na paragonie – będą umieszczać go zawsze.

Ile kosztuje kasa fiskalna online?

Przedsiębiorcy, którzy ustawowo są zobowiązani do zakupu nowej kasy fiskalnej, mogą liczyć na pomoc państwa. Będą oni mieli prawo do odliczenia od podatku należnej kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90 procent jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 złotych.

Poprzedni artykułJak zareklamować swoją firmę?
Następny artykułChcesz tanio przesłać paczkę? Wybierz usługi brokera kurierskiego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj