PPK to większa skala oszczędności i gwarancja wyższych emerytur

PPK to większa skala oszczędności i gwarancja wyższych emerytur

Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych zwiększy skalę oszczędności w Polsce. Z makroekonomicznego punktu widzenia to krok bardzo potrzebny. System daje absolutną pewność wyższych emerytur w przyszłości i nie wiąże się z ryzykiem dla oszczędzających – podkreślił Roman Pałac, prezes PZU Życie, w wywiadzie dla PAP.

Projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych zakłada stworzenie prywatnego systemu gromadzenia oszczędności emerytalnych. W program mają być zaangażowane państwo, pracodawcy i pracownicy. Pracodawca będzie musiał płacić składkę podstawową 1,5 proc. i dobrowolną do 2,5 proc., a pracownik składkę podstawową 2,0 proc. i dobrowolną do 2 proc. Łączna minimalna składka może więc wynieść 3,5 proc., a maksymalna 8 proc. W czwartek Ministerstwo Finansów skierowało projekt ustawy o PPK do konsultacji.

Roman Pałac, prezes PZU Życie, w wywiadzie udzielonym PAP pozytywnie ocenił projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. – Zmiany idą w dobrym kierunku – podkreślił. Szczególne uznanie wzbudził plan wprowadzenia automatycznego zapisu do programu, co – zdaniem prezesa PZU Życie – podniesie poziom partycypacji w nim pracowników.

Automatyczne zapisywanie do PPK wraz z obowiązkiem wchodzenia poszczególnych firm do systemu to podstawowe elementy, które zagwarantują sukces zmian. Z naszych obserwacji innych rynków wynika, że takie mechanizmy działają. Systemy w pełni dobrowolne, gdzie nie ma automatyzmu zapisywania, kończą się bardzo niskimi wynikami. To co zaproponowano w tym projekcie, to kierunek, w którym należy iść, jeżeli chcemy osiągnąć duży poziom partycypacji i zapewnić powszechność – powiedział Roman Pałac.

Prezes PZU Życie zaznaczył, że system daje gwarancję wyższych emerytur w przyszłości i nie wiąże się z ryzykiem dla oszczędzających.

To główne założenie. Pieniędzmi będą zarządzały zespoły, które się na tym bardzo dobrze znają. Z drugiej strony zaproponowana w projekcie struktura kosztów i obciążeń w programie wymusi zmianę struktury produktu. Będą to raczej produkty pasywne, odzwierciedlające rynek, stanowiące długoterminową inwestycję w gospodarkę. To dodatkowo zabezpieczy przyszłych emerytów – wyjaśnił Roman Pałac w rozmowie z PAP.

Projekt jest w fazie konsultacji i niektóre jego aspekty mogą jeszcze zostać dodatkowo wyjaśnione. Prezes PZU Życie już dziś jednak podkreśla wagę tego projektu dla Grupy PZU.

Grupa PZU przygotowuje się do tych zmian od wielu miesięcy. Partycypacja w rządowym programie PPK jest kluczowym filarem naszej nowej strategii w obszarze inwestycji. Niezależnie od jego przyszłego kształtu stawiamy sobie ambicje, by być liderem na tym rynku – powiedział Roman Pałac.

Poprzedni artykułOd tego roku obowiązek przekazywania JPK będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców
Następny artykułMałgorzata Dziubińska – Zakaz handlu w niedziele

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj