Kiedy nie trzeba płacić ZUS

W chwili obecnej istnieje wiele rozwiązań pozwalających w legalny sposób na uniknięcie konieczności opłacania składek ZUS. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych rozwiązań, które pozwolą nie płacić ZUS w ogóle.

1. Umowa o dzieło bez ZUS

Zgodnie z prawem umowa o dzieło nie jest objęta obowiązkiem opłacania składek ZUS. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać głównie dziennikarze, artyści czy osoby, które wykonują inne wolne zawody. W takiej sytuacji trzeba jednak uważać by przedmiot umowy miał elementy dzieła, które jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. W przypadku, kiedy przedmiot umowy nie będzie odpowiadał umowie o dzieło ZUS może zakwestionować taką formę współpracy. Należy też pamiętać, że w przypadku kiedy umowa o dzieło jest zawierana z pracodawcą, to w takim przypadku trzeba będzie od niej odprowadzić składki ZUS.

2. Umowa zlecenie tylko dla studentów (do 26 roku życia)

Zawarcie umowy zlecenia ze studentem, który nie przekroczył 26. roku życia

3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Popularną i polecaną metodą na uniknięcie konieczności opłacania składek ZUS jest uruchomienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Taka forma prowadzenia działalności niesie ze sobą dodatkowe korzyści w postaci oddzielenia majątku prywatnego od firmowego i jego zabezpieczenie w ten sposób czy ograniczenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki.

W przypadku spółki z o.o. można nie płacić ZUS jeśli spółka będzie miała co najmniej 2 wspólników lub kiedy osoba powołana w skład zarządu będzie pobierać wynagrodzenie z tytułu powołania. Można też powołać prokurenta, który jest uprawniony do reprezentacji spółki, a jego wynagrodzenie nie jest objęte ZUS.

4. Działalność gospodarcza – działalność nierejestrowana

ZUSu nie trzeba płacić, jeżeli osoba zdecyduje się prowadzić działalność nierejestrowaną. Prawo dokładnie określa, kiedy taki status przysługuje:

  • Działalność nierejestrowana – przychód z działalności nie przekracza w żadnym miesiącu połowy minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r minimalne wynagrodzenie to 2250 zł).

  • Osoba – przedsiębiorca nie może w ciągu ostatnich 60 miesięcy wykonywać działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana nie stanowi de facto działalności gospodarczej, tym samem nie powstaje obowiązek płatności składek ZUS.

5. Ulga na start przy rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej

Zakładając działalność gospodarczą przez sześć miesięcy nie trzeba płacić ZUSu. Taka ulga dotyczy osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej lub decydują się na uruchomienie firmy, a od zakończenia ostatniej działalności minęło przynajmniej 60 miesięcy. Ważne jest też to by nie były to usługi świadczone dla byłego pracodawcy. Ulga taka jest dobrowolna. Jeśli przedsiębiorca zechce nie płacić ZUS, to będzie to oznaczać, że nie będzie objęty ubezpieczeniem społecznym. Jedynie płatność składek na ubezpieczenie zdrowotne będzie wymagana w przypadku skorzystania z ulgi na start.

6. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i praca na etat

Dobrym pomysłem na obniżenie obciążeń ZUS jest połączenie prowadzenia własnej działalności gospodarczej z pracą na etat. Jeśli w wyniku podpisanej umowy o pracę otrzymywane jest przynajmniej minimalne wynagrodzenie, to obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne nie powstaje w ogóle. Pozostanie do zapłacenia tylko składka zdrowotna. Warto jednak pamiętać, że znaczną część składki zdrowotnej można odliczyć od podatku dochodowego.

Artykuł powstał we współpracy z pik-ksiegowosc.pl

Poprzedni artykułJak działa Genesys Cloud?
Następny artykułPotykacz reklamowy – co to, czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj