Rodzaje papieru do druku

W każdej profesjonalnej drukarni codziennie wykorzystuje się wiele różnych rodzajów papieru. Wynika to z odmiennych właściwości oraz wyglądu, co przekłada się na ostateczny efekt wydruku – głębokość barw oraz ich jakość. Klienci, którzy zlecają wykonanie konkretnego projektu, ale nie wiedzą na jaki papier się zdecydować, powinni zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat poszczególnych rodzajów lub skorzystać z porady specjalistów. Każda profesjonalna drukarnia zatrudnia osoby, które będą w stanie doradzić nam najlepsze rozwiązanie, dopasowane do charakteru danego projektu.

Papiery powlekane i niepowlekane

Papier powlekany i niepowlekany to dwie podstawowe grupy. Różnica odnosi się do specjalnej powłoki, którą są pokryte niektóre wersje. Jej zadaniem jest przedłużenie trwałości papieru oraz uzyskanie efektu błyszczących kolorów, bardzo popularnych w przypadku fotografii.

  • Papier niepowlekany występuje pod nazwą “offsetowy”. Jest to najzwyklejsza wersja, wyróżniają się białym kolorem i lekko chropowatą powierzchnią. W tym przypadku mamy do czynienia z gramaturą około 90 g. Drukarnia wykorzystuje go do drukowania dokumentów, pism i innych tego typu.
  • W tej grupie występuje jeszcze papier satynowany, wyróżniający się wysoką jakością. Jest gładki i wysoko bielony, dlatego znajduje zastosowanie np. w druku ulotek, plakatów i katalogów.
  • Papier objętościowy to także gatunek zaliczany do offsetowego, cechujący się luźną strukturą. W ten sposób udaje się uzyskać większą grubość książek i broszur, pomimo małej liczby stron.
  • Papiery powlekane bardzo często występują pod nazwą “kreda”. Posiadają wspomnianą już powłokę, dzięki czemu znakomicie nadają się do drukowania ulotek, plakatów, zdjęć i obrazów. W obrębie tej grupy wyróżnia się jeszcze papier matowy, półmatowy i błyszczący, więc można swobodnie dopasować go do swoich potrzeb.
  • Do tej grupy zalicza się także papier Light Weight Coated (LWC), którego gramatura wynosi między 35 a 80 g. Znajduje zastosowanie w druku czasopism i katalogów.
  • Kolejnym gatunkiem jest papier samoprzylepny. Wyróżnia się lekkim błyskiem i wykorzystuje się go do produkcji naklejek.

Wyżej wymieniona lista nie jest oczywiście zamknięta. Każda profesjonalna drukarnia może dysponować jeszcze innymi rodzajami papieru, które idealnie sprawdzą się w przypadku bardziej zaawansowanych zleceń lub w sytuacji gdy liczy się naprawdę wysoka jakość.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości PremiumPrint – drukarnia Poznań.

Poprzedni artykułNiszczenie dokumentów firmowych we Wrocławiu
Następny artykułJak skutecznie zorganizować swój czas pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj