Pracownicze Plany Kapitałowe to system gromadzenia oszczędności zatrudnionych w danej firmie osób, które odprowadzają składki ZUS. Zasadniczym celem PPK jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego Polakom. Z programu mogą również korzystać osoby, zatrudnione na podstawie umowy o dzieło. Aby przystąpić do PPK nie trzeba podejmować żadnych skomplikowanych działań.
Ogólne informacje o formule programu
Pracownicze Plany Kapitałowe zostały wprowadzone, ponieważ większość Polaków nie ma możliwości gromadzenia oszczędności na stare lata. Sytuacja ta spowodowana jest wieloma czynnikami, wśród których warto wskazać wysokie opłaty za czynsz mieszkaniowy, koszty leczenia (najczęściej w prywatnych przychodniach) oraz drogie ceny żywności. Za stworzenie PPK odpowiada właściciel zakładu. Wypłaty na rachunek PPK pochodzą od pracodawcy, państwa i osoby zatrudnionej. Za monitoring programu odpowiada Komisja Nadzoru Finansowego. Zdarza się również, że przedsiębiorstwa zlecają tego typu zadania zewnętrznym firmom. Outsourcing to wygodne rozwiązanie, a o jego zaletach można przeczytać na stronie https://www.ca-staff.eu.
Wysokość składek
Wpłaty na PPK realizowane są przez osobę zatrudniającą oraz pracownika danej firmy. Ich wysokość zależy od wynagrodzenia i wynosi około 2% jego całkowitej sumy. W przypadku osób zarabiających najmniej procent ten może mieć nieco mniejszą wartość. Pracodawca ma również prawo do ustalenia dodatkowej wpłaty na PPK, jednak podstawowa składka to odpowiednik półtoraprocentowego wynagrodzenia brutto zatrudnionego. Uczestnik programu otrzymuje również od państwa nieopodatkowaną sumę w wysokości 250 złotych, pod warunkiem, iż przez okres trzech miesięcy dokonywał on regularnych wpłat. Dodatkowym benefitem jest opłata roczna, przeznaczona dla wybranych członków PPK.
Program Pracowniczych Planów Kapitałowych to z pewnością próba ustabilizowania finansowej przyszłości Polaków. Przekazywanie wpłat nie jest trudne, a oszczędności mogą przydać się zawsze.