Płatności mobilne w Polsce

Płatności mobilne w Polsce

Zdaniem ekspertów rynku finansowego gotówka nie zniknie całkowicie z obiegu, bo Polacy są do tej formy pieniądza po prostu przyzwyczajeni. Z drugiej jednak strony coraz popularniejsze są płatności mobilne. Czy wiesz, że nasz kraj jest pod względem ich wykorzystywania liderem? To właśnie Polacy wykazują największe zainteresowanie nowoczesną bankowością, biorąc pod uwagę całą Europę.

Zaufanie do instytucji bankowej

Polacy mają coraz większe zaufanie do banków. Potwierdza to już 59% z nas. Coraz częściej zakładamy konto bankowe, które może być obsługiwane przez internet. Ciekawostką jest fakt, że nawet 67% posiadaczy kont bankowych zarządza finansami przy wykorzystaniu bankowości mobilnej. Aż 52% dorosłych Polaków realizuje opłaty, korzystając z tableta albo smartfona.

Coraz rzadziej trzymamy gotówkę w portfelu i oszczędności w domowej skarbonce. Pieniądze lokujemy w bankach, bo to właśnie konto bankowe daje nam gwarancję ich posiadania. Instytucje pozwalają nam również na komfortowe inwestowanie zgromadzonych środków. Popularne są u nas nie tylko konta oszczędnościowe, ale też w pełni bezpieczne lokaty czy agresywne fundusze inwestycyjne.

Bankowość mobilna dla wygody

77% Polaków korzysta z bankowości mobilnej w ramach rozmaitych operacji finansowych. Okazuje się, że platforma internetowa wykorzystywana jest nie tylko do realizowania opłat (robi to regularnie 52% w nas). 67% naszych rodaków sprawdza na smartfonie stan konta – dla porównania średnia europejska wynosi jedynie 62%. Połowa mieszkańców naszego kraju robi zakupy online i przez internet dokonuje za nie płatności.

Warto wiedzieć, że nowoczesną bankowością interesują się przede wszystkim osoby młode. To millenialsi, czyli Polacy w przedziale wiekowym 18-34 lata. Zgodnie ze statystykami z płatności mobilnych korzysta nawet 85% młodego pokolenia.

Płatności mobilne kontra tradycja

Płatności mobilne cieszą się ogromną popularnością ze względu na wygodę, komfort i bezpieczeństwo. Realizacja płatności kartą płatniczą zbliżeniowo, którą posiada każde konto bankowe, to tylko jedna z najczęściej stosowanych metod. Coraz częściej do płacenia wykorzystujemy smartfon albo gadżety, takie jak zegarek czy bransoletka. Warto też wspomnieć o koncie online, dzięki któremu możemy robić zakupy w sieci czy opłacać rachunki.

Cieszy też fakt, że same platformy internetowe, dzięki którym możliwe jest optymalne zarządzanie swoimi finansami, są w ciągłym rozwoju. Dzisiaj dzięki nim można nie tylko sprawdzić bez wychodzenia z domu saldo swojego rachunku. Normą są przelewy online do dowolnych odbiorców, zmiana limitu kart kredytowych, zaciąganie kredytów gotówkowych, zakładanie lokat czy dodatkowych kont oszczędnościowych. Co więcej, osoby, które posiadają konto bankowe online, mogą swobodnie kontaktować się ze specjalistami bez konieczności odwiedzania oddziału banku.

Gotówkę łatwo zgubić albo zniszczyć, może nam zostać skradziona. Realizacja płatności przy jej użyciu trwa o wiele dłużej niż transakcja kartą. Tradycyjnym pieniądzem nie zapłacimy też za zakupy w sieci.

Poprzedni artykułJak Polacy spożytkowali pierwszą niedzielę bez handlu?
Następny artykułPraktycy radzą: jak inwestować w mieszkania, żeby zarobić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj