Wyłączniki bezpieczeństwa w przemyśle pełnią bardzo ważną rolę, gdyż pozwalają błyskawicznie zareagować w kryzysowych sytuacjach. Szczególnie przydatne są w celu zatrzymania maszyny, pozwalając zapanować nad występującym zagrożeniem życia pracownika lub awarią.
Historia rozwoju systemów bezpieczeństwa
Gdy automatyzacja ulegała rozwojowi, to pojawiały się też nowe rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Tutaj dość sporą rewolucją okazał się pierwszy sterownik bezpieczeństwa stworzony już w latach 90. Była to pierwsza w pełni programowalna jednostka pozwalająca na obsłużenie zarówno części standardowej aplikacji, jak i tej odpowiadającej za bezpieczeństwo. Prawdziwy skok rozwojowy w dziedzinie programowalnych systemów bezpieczeństwa nastąpił jednak na początku XXI wieku. Wówczas najwięksi producenci wprowadzili na rynek nowatorskie rozwiązania, jak na przykład programowalne przekaźniki bezpieczeństwa. Ich cechą szczególną był prosty interfejs, który oparto na blokach graficznych. Te miały za zadanie odpowiadać poszczególnym funkcjom bezpieczeństwa i wyróżniały się pod kątem łatwości programowania oraz przystępnej ceny. W porównaniu więc do sterowników bezpieczeństwa były o wiele lepszym wyborem, chociażby do wymagających aplikacji.
Wyłączniki bezpieczeństwa na wypadek kłopotów
Najpowszechniejszym systemem bezpieczeństwa stosowanym w szeroko rozumianej automatyce przemysłowej jest ten realizowany za pomocą specjalnych przycisków bezpieczeństwa. Najczęstszym ich rodzajem są te w formie grzybkowej. Dzięki niej przycisk jest łatwo dostępny i może być w razie konieczności bardzo szybko użyty. Mając świadomość tego, jak jest to ważne, ujęto to także w obowiązującej dyrektywie maszynowej. Zgodnie z nią zarówno maszyny, jak i instalacja muszą być wyposażone właśnie w przyciski bezpieczeństwa. Oczywiście, aby mogły one właściwie spełnić swoje zadania, ich ułożenie musi gwarantować łatwy dostęp dla operatorów. Ważne również jest ustalenie sygnału sterującego zatrzymywaniem awaryjnym jako nadrzędnego w stosunku do innych sygnałów odpowiedzialnych za sterowanie. I chociaż są to obligatoryjne sprzęty ochronne, to jednak zawsze trzeba pamiętać też o tym, że same z siebie nie wykryją i nie zapobiegną zagrożeniom. Niezwykle istotne jest więc stosowanie obowiązujących zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących w danym środowisku.
Na koniec dodajmy, że zawsze bezpieczeństwo i wydajność układów sterowania w maszynach osiągnąć można tylko wtedy, gdy podjęte działania cechować będzie rzetelność. Trzeba tu więc wziąć bardzo dokładnie pod uwagę każdą z faz życia systemu sterowania. Niezbędne są tu zatem już podczas projektowania i wdrażania systemów sterowania wiedza i doświadczenie inżynierskie. Konieczne jest też zachowanie wszelkich obowiązujących procedur w tym zakresie. Tylko w takich przypadkach i po spełnieniu opisywanych powyżej warunków będziemy mogli uznać cały system za w pełni efektywni i bezpieczny.