LEASING A KREDYT?

Każde rozwiązanie finansowe ma swoje wady i zalety. Przy zakupie samochodu lub innego środka trwałego do firmy, warto przeanalizować różne możliwości i wybrać tę najkorzystniejszą dla przedsiębiorstwa. Co wybrać kredyt czy leasing?

Samochód firmowy to jeden z większych kosztów w przedsiębiorstwie, zwłaszcza na początku biznesowej drogi. Przede wszystkim auto często służy dwojakim celom. Jest środkiem transportu w firmie, ale także daje możliwość dojechania do klienta lub do biura. Łączy zatem w sobie funkcję auta służbowego z prywatnym. Często trudno postawić czytelną granicę, zwłaszcza, kiedy wykonujemy wolny zawód, albo czas pracy w firmie jest nienormowany. Prowadzenie biznesu, to właściwie praca non stop.

Planowanie zakupu firmowych środków transportu powinno być dobrze przemyślane. Warto postawić sobie pytanie w jaki sposób zaplanować zakup samochodu do firmy, aby zmaksymalizować korzyści. Można kupić auto firmowe za środki własne, bez kredytów i zobowiązań. Takie rozwiązanie z pewnością ma tę zaletę, że nie generuje dodatkowych kosztów, jak obsługa kredytu, czy rat leasingowych, a ubezpieczenie AC czy NWW nie jest obligatoryjne.

Wadą takiego rozwiązania jest konieczność zgromadzenia i zamrożenia środków finansowych. Może warto zatem wybrać kredytowanie? To rozwiązanie pozwala na rozłożenie w czasie spłaty i nie wymaga jednorazowego wydatkowania sporej sumy pieniędzy. Minusem jest z pewnością skomplikowana procedura oraz wymagania co do zebrania dokumentacji potrzebnej do ustalenia zdolności kredytowej. Innym rozwiązaniem jest leasing samochodów osobowych.

Leasing jest również formą kredytu, ale leasingobiorca nie zaciąga zobowiązania finansowego, a przedmiotem umowy są określone aktywa, np środki trwałe w postaci samochodu. Procedura przyznawania leasingu jest łatwiejsza niż kredytowa i nie obciąża tzw. historii kredytowej, dzięki temu zdolność kredytowa pozostaje na tym samym poziomie. Firmy mogą leasingować nowe auta, lub wziąć używany samochód w leasing. Wybór zależy od klienta. Samochód jest własnością leasingodawcy, ale klient po wygaśnięciu umowy leasingu ma prawo pierwokupu samochodu za część jego wartości lub może wymienić auto na kolejne, nowe lub używane. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma zachowuje płynność finansową.

Poprzedni artykułReklama w i na autobusach – co to takiego? Dla kogo?
Następny artykułKredyt konsolidacyjny, czyli co? Kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj