Kredyt konsolidacyjny, czyli co? Kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytów?

Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki to bardzo popularny sposób na realizację planów, czy zaspokajanie potrzeb, na które aktualnie nas nie stać. Dla wielu osób kredyt to jedyna szansa na wyjście z chwilowych problemów finansowych, czy spełnienie marzeń o kupnie własnego domu czy mieszkania. Niestety w niektórych wypadkach okazuje się, że straciliśmy kontrolę nad ilością zobowiązań i potrzebujemy pomocy w ich spłacie. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Osoby tracące kontrolę nad swoimi finansami z powodu zbyt wielu zobowiązań często szukają rozwiązania, które może pomóc im wyjść na prostą i ten produkt finansowy jest jednym z nich. Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku zadłużeń w jedno (www.hotmoney.pl), dzięki czemu zamiast kilku rat miesięcznie płacimy tylko jedną, w dodatku niższą. Tego typu produkty finansowe oferowane są przez banki, przy czym połączone mogą być nie tylko zobowiązania bankowe, ale również pożyczki zaciągnięte w parabankach.

Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt ten jest kolejnym zobowiązaniem, które również ma swój koszt. Banki są instytucjami nastawionymi na zysk i pomagając zadłużonym osobom, same chcą na tym skorzystać.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Bez wątpienia jest to rozwiązanie korzystne dla osób, które mają problem z terminowym opłacaniem kilku rat różnych zobowiązań. Nawet jeśli wynika to ze zwykłego zapominalstwa, to może okazać się niebezpieczne ze względu na kary, jakie często zostają nakładane na dłużników zalegających ze spłatą. Ponadto w sytuacji, gdy mamy do zapłacenia tylko jedną ratę miesięcznie, łatwiej jest nam zaplanować domowy budżet. Niejednokrotnie jest to ratunek dla osób, które wpadły w tzw. spiralę zadłużenia. Jest to wbrew pozorom dość powszechny problem, zwłaszcza wśród osób, które mają problem z zapanowaniem nad wydatkami.

Zdarza się również, że na rynku finansowym następują korzystne dla klientów zmiany. Wtedy konsolidacja zobowiązań pozwala na zmianę warunków ich spłaty, co może przynieść ulgę dłużnikowi.

Konsolidacja kredytów – na co uważać?

Oczywiście, tak jak w przypadku wszystkich kredytów, tak i tutaj należy bardzo ostrożnie podejść do tematu. Tak jak już wspominaliśmy, kredyt konsolidacyjny to tak naprawdę kolejne zobowiązanie finansowe, które wiąże się z kosztami. To, że rata, którą będziemy płacić będzie mniejsza niż suma wszystkich dotychczas płaconych miesięcznie rat nie oznacza, że oddamy do banku mniej pieniędzy. Wszystkie nasze długi zostaną zsumowane i ich spłata rozłożona będzie na dłuższy czas. Przykładowo pożyczkę, którą spłacalibyśmy 12 miesięcy, będziemy spłacać 24 miesiące.

Zanim więc podejmiemy decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego, warto przedyskutować to z zaufanym doradcą finansowym, gdyż nie zawsze musi się to opłacać. Zdarzają się również sytuacje, w których bank proponuje konsolidację jedynie części zobowiązań, ze względu na naszą niską zdolność kredytową. Tak naprawdę każdy przypadek jest inny i banki podchodzą do klientów chcących skonsolidować swoje zobowiązania bardzo indywidualnie. W związku z tym warunki tego typu kredytów mogą się między sobą bardzo różnić.

Poprzedni artykułLEASING A KREDYT?
Następny artykułJak porównywać RRSO w kredycie gotówkowym?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj