Jak porównywać RRSO w kredycie gotówkowym?

Kredyt gotówkowy to produkt, który stosunkowo łatwo dostać. Banki nie mają wygórowanych wymagań formalnych, decyzje o przyznaniu lub odmowie kredytu podejmowane są dosyć szybko. Decydując się jednak na takie zobowiązanie trzeba być świadomym, że do zwrócenia będzie nie tylko kapitał, ale również koszty kredytu gotówkowego, które zawarte są w RRSO. Czym więc konkretnie jest RRSO i co trzeba wiedzieć o tym wskaźniku w kontekście kredytu gotówkowego?

RRSO – co to jest?

RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Są to koszty kredytu gotówkowego lub innego, które trzeba będzie bankowi zwrócić razem z udostępnionym kapitałem. Wskaźnik ten powinien zostać przedstawiony potencjalnemu kredytobiorcy jeszcze przed podpisaniem umowy. Musi on wiedzieć, ile rzeczywiście będzie wynosiło jego zobowiązanie wobec banku.

Co wpływa na RRSO?

Na RRSO wpływ ma kilka istotnych czynników. Są to: oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu, obowiązkowe ubezpieczenia, opłaty przygotowawcze, opłaty za dodatkowe usługi oraz wartość pieniądza w czasie. Oprocentowanie to jeden z najbardziej stałych czynników. Nie może przekraczać 4-krotności stopy lombardowej. Jeśli jest więc wyższe niż 10%, bank może nie działać zgodnie z prawem. Warto wiedzieć, że RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytu gotówkowego, dlatego to właśnie ten wskaźnik należy brać pod uwagę porównując produkty różnych instytucji finansowych.

Jak porównywać RRSO?

Kredyty gotówkowe nie są zazwyczaj zobowiązaniami długoterminowymi jak produkty hipoteczne. Należy więc liczyć się z wysokimi kosztami takiego kredytu, bowiem im krótsze zobowiązanie wobec banku, tym wyższa RRSO. A jak można policzyć RRSO? Obecnie nie jest to trudne, ponieważ w Internecie są specjalne narzędzia, które dokonają wszystkich obliczeń za ciebie. Są to kalkulatory RRSO, ale też rat kredytu gotówkowego, czy zdolności kredytowej.

Możesz też skorzystać z porównywarek ofert różnych banków, kredyt gotówkowy oraz RRSO sprawdzisz na www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe. Wystarczy, że wpiszesz interesującą cię kwotę i okres kredytowania, a dowiesz się, gdzie możesz znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy.

Warto brać również pod uwagę rankingi kredytów gotówkowych, w których analizowane są bieżące oferty banków. Przedstawiane w nich są najważniejsze wskaźniki, które należy sprawdzać przed podpisaniem umowy, czyli RRSO czy miesięczną ratę do spłaty.

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim decyzja o kredycie gotówkowym nie powinna być podjęta pochopnie. Chociaż wiele osób myśli, że to zobowiązanie dotyczy niewielkich kwot, nie jest to jednak prawda. Kredyt gotówkowy może wynosić nawet 150 tysięcy złotych. Banki nie wymagają wielu formalności przy udzielaniu takich zobowiązań, zazwyczaj należy przedstawić dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. Lepiej więc skrupulatnie przeanalizować wszystkie parametry kredytu gotówkowego, w tym także RRSO, a także zapoznać się z warunkami umowy. Czasami banki żądają dodatkowych opłat, np. za wcześniejszą spłatę kredytu, warto więc przyjrzeć się uważnie zapisom w regulaminie danej instytucji finansowej.

Poprzedni artykułKredyt konsolidacyjny, czyli co? Kiedy warto zdecydować się na konsolidację kredytów?
Następny artykułKredyt bez zdolności kredytowej – gdzie szukać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj