Fundusze inwestycyjne a konta oszczędnościowe – różnice

Fundusze inwestycyjne a konta oszczędnościowe – różnice

Najnowsze badania wskazują, że coraz więcej Polaków decyduje się na zmianę sposobu traktowania pieniędzy i inwestowanie. Wybór jest dość szeroki, gdyż możemy poruszać się między innymi między funduszami inwestycyjnymi, ale także wybrać konta oszczędnościowe. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto zwrócić uwagę na różnice, jakie dzielą obie formy inwestowania kapitału.

Konta oszczędnościowe

Przede wszystkim, mówiąc o różnicach, warto zwrócić uwagę na to, że konta oszczędnościowe są zdecydowanie prostsze w zrozumieniu. To z kolei sprawia, że ludzie dużo chętniej wybierają coś, co nie zaskoczy ich poprzez nieznajomość. Drugim aspektem jest bezpieczeństwo inwestycji. Konta oszczędnościowe są szczególnie doceniane za przewidywalne oprocentowanie. To ono sprawia, że wiemy ile zarobimy i dlaczego. Nie ma tu żadnego zaskoczenia. Warty podkreślenia jest także bezpośredni i niemalże natychmiastowy dostęp do pieniędzy. Oczywiście istnieją różne konta, jednak podstawowe oszczędzanie jest dostępne od ręki. Podobnie jak gwarancja kapitału i zysku. Wpłacając aktywa na konto oszczędnościowe nie stracimy pieniędzy, a więc nie staniemy się mniej bogaci, niż byliśmy przed inwestowaniem. Konta są po prostu prostsze niż fundusze i dlatego chętniej wybierane.

Fundusze inwestycyjne

Dają wielką frajdę z gry i potrafią być wyjątkowo ryzykowne. Jednak obligacje skarbu państwa nie są ryzykowne i przynoszą zyski podobne do zysków z kont. Pieniądze z nich nie są jednak dostępne od ręki i nie dają więc takiego samego wrażenia poczucia kontroli. Cała różnica między funduszami a kontami opiera się na złożoności funduszy. Obejmują one dość sporą ilość działań, a więc pozwalają na szczególny rodzaj zarabiania pieniędzy. Jest to właściwie właśnie inwestowanie, a nie oszczędzanie, co również należałoby podkreślić.

Z pewnością między funduszami inwestycyjnymi od Viennalife a kontami oszczędnościowymi nie można postawić znaku równości, jednak niektóre z nich mają podobne funkcje i nie odbiegają od siebie znacząco.

Poprzedni artykułPrzelewy przez internet – dlaczego cieszą się tak ogromną popularnością?
Następny artykułRTB – kiedy przynosi najlepsze efekty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj