Czym jest konto oszczędnościowe? Dlaczego warto gromadzić środki na koncie oszczędnościowym?

Polacy coraz częściej decydują się na odkładanie środków na określony cel lub po prostu na spokojną starość. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wpłacanie pieniędzy na konto oszczędnościowe, gdzie ulokowane fundusze pomnażają się dzięki oprocentowaniu. Co trzeba wiedzieć o koncie oszczędnościowym i dlaczego warto je założyć?

Konto oszczędnościowe – co to?

Konto oszczędnościowe to połączenie rachunku osobistego z lokatą (direct.money.pl/kontaoszczednosciowe/), w każdej chwili zgromadzone środki można wypłacać lub przelewać je na ROR. Konto oszczędnościowe umożliwia bezpieczne przechowywanie i zarządzanie odłożonymi funduszami, ale nie tylko. Środki te zarabiają na siebie, a wszystko dzięki oprocentowaniu konta oszczędnościowego. Jest ono zależne od aktualnych stóp procentowych. To, co wyróżnia ten rodzaj rachunku to to, że pieniądze nie zostają „zamrożone”. Klienci banku w każdej chwili mogą wypłacić gotówkę bez utraty naliczonych odsetek.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Konto oszczędnościowe przypomina lokatę, jednak jest kilka istotnych różnic między tymi produktami. Przede wszystkim lokata to produkt terminowy. Umowy zawierane są na określony czas, podczas gdy konto oszczędnościowe można mieć właściwie na czas nieokreślony, aż do momentu wypłacenia środków i rezygnacji z usługi. Kolejną sprawą jest to, że na lokatę pieniądze wpłaca się zazwyczaj jednorazowo. Na konto oszczędnościowe środki można przelewać właściwie cały czas. Różnica pojawia się również w momencie wypłaty pieniędzy. Na lokacie zostają one „zamrożone”. Jeśli klient chce wypłacić oszczędności przed czasem, wówczas musi liczyć się z utratą odsetek. Inaczej jest w przypadku konta oszczędnościowego. Uzyskane odsetki nie przepadają, środki można wypłacać wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. To jedna z większych zalet tego rachunku. Dostęp do pieniędzy 24h zapewnia klientom spokój i poczucie, że w każdej chwili mogą dysponować swoimi środkami bez utraty odsetek.

W jakim banku konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe znajdują się w ofercie wielu banków. Warto analizować propozycje instytucji finansowych i sprawdzać, jakie proponują warunki. Pomocne w tym są także rankingi kont oszczędnościowych. Podczas wybierania produktu należy zwrócić uwagę na oprocentowanie, koszty prowadzenia rachunku, czy wymagane jest założenie ROR w danym banku, czy są limity wpłat i wypłat, czy określona jest minimalna kwota, którą należy wpłacić „na start” itp.

Konto oszczędnościowe – czy warto?

Mając odłożone oszczędności warto pomyśleć o ulokowaniu ich na koncie oszczędnościowym, by chociażby zarabiać na oprocentowaniu. W dodatku każdej chwili będzie można przelać na rachunek dodatkowe środki lub wypłacić je w razie potrzeby. Konta oszczędnościowe pomagają w zarządzaniu i dysponowaniu środkami. Szczególnie popularne są wśród rodziców, którzy na takich rachunkach odkładają pieniądze na przyszłość ich dzieci.

Poprzedni artykułNaprawa auta? Remont mieszkania? Co zrobić, kiedy potrzebujemy pieniędzy teraz?
Następny artykułWażenie palet w magazynie – dlaczego warto? Jak wybrać wagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj