Porady na cały rok, czyli kalendarze rolników

Każdy człowiek obarczony jest swego rodzaju kalendarzem. Dzieci muszą chodzić do szkoły w konkretne dni, studenci odgórnie mają wyznaczane sesje, dorośli pracujący na umowę o pracę zazwyczaj pracują od poniedziałku do piątku, a weekendy mają wolne. Do tego dochodzą daty oddań prac domowych, zaliczeń, projektów, daty urlopów czy wakacji. Jednak życie i praca rolników jeszcze bardziej uzależniona jest od kalendarzy. Muszą oni dopilnować terminu siewu, żniw oraz innych prac, które wpływają na wielkość plonów i nie tylko.

Czego możemy spodziewać się w kalendarzu rolników?

Kalendarz rolników to twór, który zawiera biodynamiczne dane. Odnoszą się one do terminów wysiewów, usuwania chwastów, podlewania oraz terminów zbiorów. W kalendarzu rolników można znaleźć także święta katolickie, państwowe oraz inne uroczystości, które odbywają się w ciągu całego roku. Kalendarz rolnika bardzo często zawiera również ważne daty dla tego wyjątkowego, a zarazem bardzo trudnego zawodu. Często umieszczane są w nim przepisy kulinarne, ciekawe anegdotki, wywiady, czy artykuły związane z ochroną środowiska lub szeroko pojętą przyrodą.

Cztery pory roku w gospodarstwie

Kalendarz rolników to wiedza ściśle podzielona na pory roku. Dzięki lekturze można dowiedzieć się, jakie czynności wykonywane są latem, wiosną, zimą i jesienią oraz czego powinniśmy się wystrzegać w danej porze roku.

Wiosna na polu

Wiosna jest szczególną porą roku. Wtedy cała przyroda budzi się do życia. W tym czasie gleba upomina się o nawożenie, podobnie rośliny ozime, które zostały zasiane jesienią. Wiosna to doskonały czas na pozbycie się chwastów. Warto tego dokonać, gdyż mogą one skutecznie odbierać cenne wartości odżywcze młodym warzywom, które w tym czasie rosną najintensywniej.

Letnie prace

Najwięcej pracy czeka rolników właśnie w okresie letnim, wakacyjnym. Kiedy inni mogą pozwolić sobie na wakacje, rolnik w tym czasie musi zakasać rękawy i zająć się wszystkimi swoimi uprawami. Lato jest czasem zbioru plonów oraz zabezpieczeniem ich. Ci, którzy uprawiają rośliny na sprzedaż, latem również tym się zajmują. Lato to pora roku, w której szczególnie trzeba uważać na pogodę, gdyż zbyt upalne dni ubogie w wodę deszczową mogą odbić się na wielkości plonów i ich jakości. Rolnicy, którzy mają możliwość regularnego, obfitego nawodnienia, powinni szczególnie w tym okresie trzymać rękę na pulsie.

Siewy jesienią

Początek października to dla rolników kolejny pracowity okres. Wtedy zazwyczaj trzeba zasiać zboża oraz rośliny na kolejny rok. Gleba wymaga ponownego nawożenia oraz odpowiedniego przygotowania. Warto również zadbać o pozbycie się chwastów. Jesienią można pochylić się nad tematem odkwaszania gruntu. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się chwastów, które nie będą tak licznie odrastać.

Leniwa zima i przegląd sprzętu

Pozornie zima jest czasem odpoczynku dla rolników. Tymczasem kalendarz rolników mówi coś zupełnie innego. To prawda, że ogólnie rzecz ujmując rolnicy zimą mają mniej pracy, jednak nie oznacza to, że w ogóle nic nie robią. Krótkie dni oraz zimno to doskonały czas na obejrzenie i ewentualną konserwację sprzętu, który używany był nieustannie przez kilka poprzednich miesięcy. Jest to również rewelacyjny okres na zapoznanie się z nowościami w branży.

Poprzedni artykułProfesjonalna wycena nieruchomości, czyli zadanie dla rzeczoznawcy majątkowego
Następny artykułMarketing w sieci – co warto o nim wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj